Qytetari i ‘nderuar’ që to.rturonte njerëzit në qeli

Padia e ish-kreut të bur.gjeve të diktaturës ndaj Fatmira Dines, bijë e familjes së persekutuar.

Telegrami austriak, si u shpall pavarësia në Vlorë

Nga Ilir Ikonomi Po ju paraqes origjinalin e një telegrami të shtypur në makinë shkrimi.

“Udhëtimi i fundit me Agim Qiriaqin, si vdiq në vetmi tue iu dridhë duar e kamë”

Nga Çun Lajçi/ Kisha xhiruar film plot tre muaj me aktorin Qiriaqi që kurrë ma parë.

Rrëfimi i Vera Bekteshit: Si u përgatit eliminimi i Mehmet Shehut, kurthi i fejesës me Silva Turdiun

Gjithnjë mbeten gjëra pa thënë… Ndonjëherë sepse nuk është momenti, sepse nuk është pjekur koha,.

FOTO/ Për herë të parë, pamje nga jeta e vërtetë e Pablo Escobar

Ishin vite të izolimit. Fqinjët nuk e dinin se kjo grua me një theks të.

Foto/ Luks i vërtetë, brenda vilës misterioze ku jetoi Enver Hoxha

Enver Hoxha dhe familja e tij gjatë komunizmit shiheshin si shtresa më e lartë dhe.

Zbulohet letërkëmbimi i aktorit që luajti Skënderbeun, ç’thoshte për Shqipërinë

Në Muzeun e Teatrit dhe Kinematografisë në Tbislisi gjenden shënime, ditarë, fotografi nga xhirimet e.

Amaneti i deputetit shkodran që e pushkatuan: Më varrosni pranë vajzës, me shpresë vdes si burrë

Riza Dani pat lindur në Shkodër në një familje patriotike. Mbasi mbaroi shkollën “Ruzhdien” në qytet,.

E vërteta e kulluar, kush e grabiti floririn shqiptar

Nga Kastriot Dervishi ..Një ndër krimet më të njohura të regjimit komunist në Shqipëri, me.

FOTO/ Makinat me të cilët udhëtonte Enver Hoxha. Historia e “Mercedes 600”

Në historinë njerëzore të 100 viteve të fundit, një nga kureshtitë më të mëdha ka.